Amaçlar İçin İletişim 2. Grup Eğitim | 5-15 Nisan 2021

You are here:
II. Grup
Amaçlar İçin İletişim
Eğitim İçeriği

Eğitim programımızın açılışını Emrah Kurum ve Gül Ulu ile Amaçlar için İletişim - 17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı (SKA) eğitimi ile yapacağız. Katılımcılar, SKA'lar hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra medyanın sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmamızı sağlamadaki gücü üzerine düşünme fırsatı bulacaklar. Barış Doğru ile Sürdürülebilirlik İletişimi eğitimi ile doğru iletişim ve sürdürülebilirlik iletişimi hakkında bilgi sahibi olacaklar. Haberin Yaygınlaşması için Dijital Pazarlama ve Alternatif İletişim Araçları: Video, Podcast, Görsel eğitimleri ile dijital pazarlama konusu medya açısından ele alınırken alternatif iletişim araçları olarak video, podcast ve görsel içeriklerin kullanımını Özgür Kurtuluş'tan dinleme fırsatı bulacaklar. Emre Toraman ile Haber için Kolay Yönetilebilir Web Siteleri eğitimi ile internet haberciliği alanında ilerlemek isteyen gençler web sitesi kurulumu ve yönetimi hakkında bilgi sahibi olacaklar. Gül Ulu ve Emrah Kurum Hak Temelli İçerikler için Alternatif İletişim Platformları eğitiminde katılımcılara habercilikte hak temelli yaklaşımı, alternatif medyanın SKA'lar için önemini anlatmanın yanı sıra dünyadan ve Türkiye'den iyi uygulama örneklerinden bahsedecekler. Bağımsız Medya için İş Modeli Tasarımı eğitimi ile gençler iş modeli tasarımı hakkında eğitim alacak ve kendi iş modellerini oluşturma fırsatı bulacaklar. Programın kapanışı Özgür Kurtuluş ile Soru&Cevap Oturumu ile gerçekleştirilecek. Özgür Kurtuluş gençlerden yapmalarını istediği çalışmaları oturumda değerlendirecek.

Gün
Saat
Dakika
Saniye
Bu Webinar Tamamlanmıştır.
#Eğitim BaşlığıEğitmenII. Grup Tarih
1Amaçlar için İletişim – 17 SKA EğitimiGül Ulu ve Emrah Kurum5 Nisan Pazartesi 19:00-21:00
2Sürdürülebilirlik İletişimiBarış Doğru6 Nisan Salı 19:00-21:00
3Haberin Yaygınlaşması için Dijital PazarlamaÖzgür Kurtuluş7 Nisan Çarşamba 19:00-21:00
4Hak Temelli İçerikler için Alternatif İletişim PlatformlarıGül Ulu ve Emrah Kurum 8 Nisan Perşembe19:00-21:00
5Alternatif İletişim Araçları: Video, Podcast, GörselÖzgür Kurtuluş12 Nisan Pazartesi 19:00-21:00
6Haber için Kolay Yönetilebilir Web SiteleriEmre Toraman13 Nisan Salı 19:00-21:00
7Bağımsız Medya için İş Modeli TasarımıDoğukan Doğan14 Nisan Çarşamba 19:00-21:00
8Özgür Kurtuluş ile Soru & Cevap ve Atölye ÇalışmasıÖzgür Kurtuluş15 Nisan Perşembe 19:00-21:00

EĞİTMENLER

Gül Ulu

Özgeçmiş
2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı’nda başladığı lisans eğitiminin ardından burada kazandığı multi-disipliner eğitim anlayışıyla eğitim hayatına 2009 yılında işletme, 2011 yılında
ise Ulusal ve Uluslararası Güvenlik Stratejileri yüksek lisans eğitimleri ile devam etti. UUGS eğitiminde Sürdürülebilir Kalkınma kavramı üzerine odaklanmaya karar vermesinin ardından 2017 yılında İsveç’te, yer alan Blekinge Teknoloji Enstitüsü Sürdürülebilirliğe Doğru Stratejik Liderlik yüksek lisans eğitimine başladı. Katkıda bulunduğu dönüştürücü sosyal inovasyon araçlarının sürdürülebilirlik analizi projesiyle 2018 yılında buradan mezun olduktan sonra Türkiye’ye döndü. Okutman olarak görev aldığı süre içerisinde bir vakıf üniversitesinde kadın öğrencilerin sporla daha yakından ilgilenmesini ve sporun daha demokratik ve herkes için erişilebilir olmasını sağlamaya yönelik ultimate (frizbi) spor kulübünün kurulmasında danışman olarak katkıda bulundu. Sürdürülebilirlik Adımları Derneği üyesi olarak yaklaşık iki yıldır Türkiye’de Sürdürülebilir Kalkınma eğitimi ve iletişimi konularında sivil toplum alanında üretilen projelere destek vermektedir.

Emrah Kurum

Özgeçmiş

Sürdürülebilirlik Adımları Derneği Başkanı

Emrah Kurum, çevre mühendisliği alanında lisans derecesini aldıktan sonra kariyerine Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik dergisi olan EKOIQ’da başladı. Şirketler için kurumsal sosyal sorumluluk projeleri geliştirmek üzere Uluslararası Proje ve Eğitim Merkezi’ne katıldı. Sabancı Üniversitesi’nde Ar-Ge ve inovasyon süreçlerinde üniversite ve sanayi işbirliği üzerine çalıştı.

2013 yılında sürdürülebilirlik temelli işletmeleri teşvik eden Türkiye’nin ilk ve tek çevre etkinlik platformu olan Çevreci Etkinlikler’i kurdu. Çevreci Etkinlikler ile Alternatif Çevre Mühendisliği Buluşmaları, Çevre ve Sanat Buluşmaları, Geleceğin Sürdürülebilirlik Liderleri gibi birçok proje tasarladı ve hayata geçirdi. Kasım 2015’te Bilgi Üniversitesi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri’nde Çevreci Etkinlikler ile sosyal girişimcilik ödülüne layık görüldü.

Halen Başkanı olduğu Sürdürülebilirlik Adımları Derneği’nin (Sürdürülebilirlik Adımları Derneği) kurucularındandır. 2019’da Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin On Başarılı Genci (TOYP) ödülleri kapsamında Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik kategorisinde ödül aldı.

Barış Doğru

Özgeçmiş
Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden 1995 yılında mezun oldu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji ve Genel Metodoloji alanında yüksek lisans yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde Sürdürülebilirlik İletişimi üzerine doktora çalışmasını sürdürüyor. 1995 yılında profesyonel iş yaşamına THY’nin yayın organı SKYLIFE’ta başladı. Farklı ajans ve kurumlarda editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. 50’nin üzerinde farklı sektör ve alandan derginin yayıncılığını üstlendi. 2000 yılında Türkiye’nin ilk trekking belgeseli Likya Yolu’nun yönetmenliği yaptı. Likya Yolu rehber kitabı, Okuyanus Yayınevi’nden yayınladı. Umudu Yeşertenler – Ekoloji Söyleşileri kitabı EKOIQ Kitaplığınca basılan Barış Doğru’nun çocuk gelişimi ve siyaset tarihi üzerine dört çeviri çalışması bulunuyor. Sürdürülebilirlik iletişimi ve yönetimi alanında faaliyet gösteren EKOLOGOS’un kurucusu da olan Barış Doğru, beş yılı aşkın süredir, Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik odaklı, yeşil iş ve yaşam dergisi EKOIQ’nun yayın yönetmenliğini sürdürüyor.

Özgür Kurtuluş

Özgeçmiş
Özgür Kurtuluş, ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde lisans, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde yüksek lisans yaptı. Eğitimi sırasında Dost Yayınları’nda çevirmenlik yapan Özgür Kurtuluş, profesyonel çalışma hayatına 1999’da Meteksan Sistem’e bağlı Mobilsoft Mobil Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nde başladı. Burada önce metin yazarlığı ardından proje yöneticiliği görevlerinde bulundu. 2004 yılında Alan Eğitim Teknolojilerinde Yayın Yönetmenliği yaptı. 2006 yılında kendi ajansı olan Kamra Interactive‘i kurdu. Grafik tasarım, animasyon, video web tasarım vb. basılı ve dijital alanlara yönelik içerikler üretti. 2010 yılında sosyal medya alanındaki gelişmelere ilgi duyarak dijital pazarlama ve sosyal medya iletişimi alanında çalışmaya başladı.

Emre Toraman

Özgeçmiş

Emre Toraman, 1989 yılında Almanya’da doğdu, 5 yaşındayken Türkiye’ye döndü. Lisans öğrenimini Lefke Avrupa Üniversitesi Yazılım Mühendisliği, yüksek lisans öğrenimini ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi İşletme MBA bölümünde tamamladı. Microsoft’un ilgili sınavlarına katılarak “Microsoft Specialist” ve “Microsoft Certified Professional” lisanslarını aldı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nden PMI standardında “Proje Yönetimi” kursu, MIT’den “Yenilikçilik” dersleri aldı. Bilim, teknoloji, girişimcilik, inovasyon, iş geliştirme konularına artan ilgisi olan ve ikisi tescilli olmak üzere üç patent, bir endüstriyel tasarım başvurusu bulunan Emre Toraman; şu anda web yazılım, tasarım ve dijital hizmetler sağlayan Zengin Dizayn şirketinde proje yöneticisi olarak çalışmaktadır. Öte yandan, İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu’na üye olmakla birlikte, Adli Bilişim alanında hukuka ve adalete katkı sağlamaktadır. SADE’ye ve çeşitli STK’lara gönüllü destek vermeye devam etmektedir.

Doğukan Doğan

Özgeçmiş
Doğukan Doğan, 14 yıldır sivil toplum çalışmalarının içerisinde yer almaktadır. Hem kurucusu olduğu hem de yönetim kurullarında yer aldığı çevre, inovasyon, girişimcilik ve kalkınma temalarında çalışan derneklerle bugüne kadar 200’den fazla Avrupa Birliği ve yerel kalkınma projeleri gerçekleştirmiştir. Bu projelerin yazım, geliştirme, uygulama ve raporlama aşamalarında aktif olarak yer almıştır. Şu anda ulusal ve uluslararası alanda çalışan kamu, sivil toplum ve özel kurum/kuruşlara proje danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca başta Türkiye Ulusal Ajansı olmak üzere çeşitli kurumların eğitmen havuzlarında yer alıp gençlik çalışmaları, proje döngüsü yönetimi, sorun analizi, iş geliştirme modelleri, takım çalışmaları gibi farklı konularda yüzlerce eğitim ve atölye gerçekleştirmiştir. Kendisi aynı zamanda bir girişimci olup, teknoloji alanında yeni girişim projeleri geliştirmektedir.

Amaçlar için İletişim

Sürdürülebilir Kalkınma

İş Birliği

Geleceğin habercileri Amaçlar için İletişim projesinde bir araya geliyor…

Paylaş!

Amaçlar için İletişim Logo

Amaçlar İçin İletişim 2. Grup Eğitim | 5-15 Nisan 2021

Öğrenmek istediğiniz bir konu mu var? İletişime geçin...

Bu sitede yayımlanan görüşler Sürdürülebilirlik Adımları Derneği‘ne aittir. Hiçbir şekilde Hollanda Kraliyet Başkonsolosluğu‘nun resmi görüşleri olarak değerlendirilemez.